haber
Kullanıcı Adı
Şifre

Şirket Haberleri   Metro Projeleri

4.1.2021

Alstom, Türkiye'deki İlk APS Güç Çözümünü Uyguladı

Alstom, Türkiye'deki ilk APS zeminden beslemeli kesintisiz güç çözümünü ilk etabı açılan Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı‘na uyguladı...

Alstom, zeminden beslemeli kesintisiz güç temini sistemi olan APS sistemini 14 istasyondan oluşan ve 10,1 km uzunluğundaki Eminönü-Alibeyköy tramvay hattında uyguladı.1 Ocak 2021'de Balat-Alibeyköy arasındaki 9 km'lik bölümünün açılışı yapılan tramvay hattı, hafif raylı hatların ayak izini azaltacak ve kentsel çevrenin estetiğini koruyacak.

Yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de ilk kez uygulanan APS sistemi ile tramvaya katener sistemi yerine cadde seviyesinde yer alan ve iletken bölümlerden güç temin eden bir ray vasıtası ile enerji temini sağlanacak. İletken bölümler, yalnızca üzerleri tramvayla tamamen kaplandığında etkinleşiyor ve yayalar ve diğer karayolu kullanıcıları için tam güvenlik sağlıyor. Enerji, aracın altında, tramvayın merkezi bojisinde bulunan seyir pabuçları tarafından alınıyor.

Alstom Ortadoğu ve Türkiye Genel Müdürü Mama Sougoufara, "Yenilikçi ve sürdürülebilir çözümlerimizin İstanbul'un şehir manzarasının bir parçası olduğunu görmekten oldukça mutluyuz. Zeminden beslemeli APS sistemine ek olarak, Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı için yerli bir firma tarafından üretilen 30 adet tramvay aracı için ilgili araç üstü ekipmanları temin ediyoruz. Bu, sistemimizin ne kadar uyarlanabilir olduğunun bir göstergesidir. Sistem inovasyon, çevresel, estetik ve tarihi değerler açısından İstanbul demiryolu ağının eşsiz bir imzası olacak" dedi. 

APS, havai seyir hatlarıyla aynı performansı garanti ederken kentsel çevrenin güzelliğini korumaya yardımcı oluyor. APS ile çalışan tramvaylar, güç kaynakları arasında basit ve kolay geçiş sağlayan havai hat ekipmanı ve / veya cer bataryaları da içerebiliyor. Bir hat uzatılırsa, APS sistemi de bu hatla beraber kolaylıkla uzatılabiliyor. 2014 yılında Alstom, BAE, Dubai'de dünyanın ilk yüzde 100 katenersiz tramvay sistemini teslim etti ve devreye aldı. Sistem şu anda üç kıtada yedi şehirde işletmede olup, APS ile çalışan tramvaylar yaklaşık 38 milyon kilometre yol yaptı.   

Hatırlanacağı gibi, Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı Alstom tarafından alt yüklenici olarak sağlanan ve Türkiye’de ilk defa bu hatta uygulanan, katener direklerini tellerini ortadan kaldıran APS (yerden beslemeli kesintisiz enerji temini çözümü) sistemi ile Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından verilen Sürdürülebilirlik Ödülleri kapsamında 2018 yılında “Sürdürülebilir İnovasyon” ödülü almıştı TEBA:2000/ 30 Aralık 2020

Yıllık Rapor