haber
Kullanıcı Adı
Şifre

Anlaşmalar   Yurtdışı Haberler

17.7.2018

AB ile Japonya Arasında "Ekonomik Ortaklık Anlaşması ve Stratejik Ortaklık Anlaşması" İmzaladı

Son dönemde dikkat çeken en kapsamlı ikili ticari anlaşma olarak görülen anlaşma kapsamında, karşılıklı olarak şirketlerin ödedikleri gümrük vergilerinin büyük bölümü ortadan kalkacak; taraflar, birbirlerinin "coğrafi işaretine" sahip ürünlerini koruma altına alacak; tarım, finansal hizmetler, elektronik ticaret, iletişim ve ulaştırma alanlarında pazarlara erişim genişleyecek, şirketlerin karşılıklı olarak kamu ihalelerine katılımı sağlanacak...

Avrupa Birliği (AB) ve Japonya arasında, son dönemde dikkat çeken en önemli ve kapsamlı ticaret ve stratejik ortaklık anlaşmaları imzalandı. Japonya Başbakanı Şinzo Abe, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker Tokyo'da gerçekleştirilen AB-Japonya Zirvesi kapsamında "Ekonomik Ortaklık Anlaşması ve Stratejik Ortaklık Anlaşması" imzaladı.

Programda konuşan AB Konseyi Başkanı Tusk,  AB ve Japonya'nın coğrafi olarak uzak olmasına rağmen ekonomik ve siyasi ilişkilerin çok güçlü olduğunu belirtti. İmzalanan anlaşmalarla ortaklığın yeni bir seviyeye çıkarıldığını belirten Tusk, "Bu, şimdiye kadar yapılan en büyük ikili ticari anlaşma." dedi.

Tusk, küresel ekonomik sistemin sorgulandığı dönemde böyle bir ticari anlaşma yapılmasının korumacı ekonomi politikaları karşıtı net bir mesaj olduğunu vurguladı.

AB Komisyonu Başkanı Juncker de Japonya ve AB'nin küresel olayları benzer şekilde gördüğüne dikkati çekerek, ticaret anlaşmasının gümrük vergilerinin büyük kısmını ortadan kaldırarak karşılıklı ticareti önemli ölçüde artıracağını bildirdi. Anlaşmayla, adil ve serbest ticarette örnek davranış sergilediklerini anlatan Juncker, "Ticaret, gümrük ve bariyerlerle değil değer ve ilkelerle ilgilidir." ifadesini kullandı.

Juncker, AB ve Japonya arasında verilerin serbest akışının sağlanması konusunda da anlaşma sağlandığını sözlerine ekledi.

Anlaşmaların yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu ve Japonya yasama organının onayının alınması gerekiyor. Onayların ardından anlaşmanın  2019'da yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Anlaşmaların kapsamı:

İmzalanan ticaret anlaşmasıyla, karşılıklı olarak şirketlerinin ödedikleri gümrük vergilerinin büyük bölümü ortadan kalkacak. Taraflar, birbirlerinin "coğrafi işaretine" sahip ürünlerini koruma altına alacak. Tarım, finansal hizmetler, elektronik ticaret, iletişim ve ulaştırma alanlarındaki şirketlerin karşılıklı olarak pazarlara erişimi genişleyecek. Şirketlerin karşılıklı olarak kamu ihalelerine katılımı sağlanacak. Hassas olarak tabir edilen otomotiv sektöründe piyasalar kademeli bir süreç içerisinde açılacak.

Yıllık Rapor