haber
Kullanıcı Adı
Şifre

Doğalgaz   Komple Tesisi

28.6.2018

BOTAŞ, Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Kapasite Artışı Projesi

Toplam 1,2 milyar dolarlık kredi anlaşmaları Dünya Bankası ve Asya Altyapı ve Yatırım Bankası ile imzalandı...

Enerji Bakanı Albayrak: "Hem geri ödeme koşulları ve uygun maliyeti hem de düşük faizi ile Türkiye için önemli bir finansman kaynağı olacak. Geçen yıl Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisinin 550 milyon metreküplük ilk fazını devreye aldık. İnşallah yoğun bir çalışma ile kapasiteyi kademeli olarak artıracak ve 2023 yılından önce 5,4 milyar metreküplük kapasiteye ulaşacağız"...

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş.'nin (BOTAŞ), Tuz Gölü Doğalgaz Yeraltı Depolama Tesisi Kapasite Artışı Projesi için Dünya Bankası ve Asya Altyapı ve Yatırım Bankası ile 1,2 milyar dolarlık kredi anlaşmaları 27 Haziran 2018 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın katıldığı törende imzalandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, imza töreninde yaptığı açıklamada, "Hem geri ödeme koşulları ve uygun maliyeti hem de düşük faizi ile Türkiye için önemli bir finansman kaynağı olacak. Geçen yıl Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisinin 550 milyon metreküplük ilk fazını devreye aldık. İnşallah yoğun bir çalışma ile kapasiteyi kademeli olarak artıracak ve 2023 yılından önce 5,4 milyar metreküplük kapasiteye ulaşacağız. Silivri doğalgaz depolama tesisimizdeki genişleme ile birlikte 10 milyar metreküplük depolama hedefimize de ulaşacağız" dedi.

Albayrak, "LNG terminallerimizle artık bölgede doğalgaz ticaret merkezi olma hedefimize doğru adım adım ilerliyoruz" :

Albayrak, "Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi, TürkAkımı ile bunların yanında hayata geçirilen yüzer LNG depolama ve gazlaştırma ünitesi projelerimiz, doğalgaz depolama yatırımlarımız ve LNG terminallerimizle artık bölgede doğalgaz ticaret merkezi olma hedefimize doğru adım adım ilerliyoruz" dedi.

Albayrak, "Türkiye artık öngörülebilir politikalarla geleceğe sağlam adımlarla yürüyor. Artık yatırımcılar da uluslararası finans kuruluşları da şunu iyi biliyor: Türkiye'nin önü açık. İhracatıyla, istihdamıyla, yatırımlarıyla büyümeyi destekleyecek her adımı kararlılıkla atmaya devam edeceğiz. Ekonomide çok boyutlu bir dönüşümün yol haritasını hazırladık. Enerji de bu alanların başında geliyor. Enerjide Türkiye'yi bir üst lige çıkaracak teknoloji ve verimlilik odaklı bir altyapının temellerini attık. Türkiye’nin enerjide gelecek vizyonu olan Milli Enerji ve Maden Politikasını ilan ettik. Artık kim gelirse gelsin önemli değil. Kurumlarda devamlılık esasından hareketle enerjide bütün hedeflerimizi hayata geçireceğimiz kapsamlı bir yol haritamız var. Türkiye artık kurumsallaşıyor. Kişilerden bağımsız bir yapıya kavuşuyor. Kişilerin değil, vizyonun, projelerin, yatırımların devamı söz konusu artık" dedi.

Hatırlanacağı gibi, Proje'nin yapım ihalesinde, yeterli görülen 6 firma ve gruba teknik şartname gönderilerek, teklif daveti yapıldığını, tekliflerin 15 Ağustos 2018 tarihine kadar alınacağını bildirmiştik TEBA:1869/ 30 Mayıs 2018.

Bilindiği gibi, Proje'nin danışmanlık ve kontrolörlük ihalesinde de, isteklillerin 26 Haziran 2018 tarihine kadar BOTAŞ'a önyeterlilik başvurusu yapabilecekti TEBA:1868/ 24 Mayıs 2018. Henüz başvurular hakkında BOTAŞ'tan bir açıklama yapılmadı. 

Yıllık Rapor