haber
Kullanıcı Adı
Şifre

Doğalgaz   Hükümetlerarası   Doğalgaz Taşımacılık

1.6.2018

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) Projesi

TANAP Genel Müdürü Düzyol, “Temel atma merasiminden çok daha geniş katılımlı bir tören olacak. Azeri kontratı BOTAŞ için ehven bir kontrat. Fiyatları düşürücü etkisi olur”...

Azerbaycan gazını Türkiye’ye ve Avrupa’ya taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) 12 Haziran’da yapılacak açılışının ayrıntıları belli olmaya başladı.

TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol, “Temel atma merasiminden çok daha geniş katılımlı bir tören olacak. Türkiye ve Azerbaycan Cumhurbaşkanlarının yanı sıra Gürcistan Cumhurbaşkanı’nın da katılımını bekliyoruz. AB’den de üst düzey katılım olur” dedi.

Düzyol, TANAP’ta, ticari gaz akışının 30 Haziran’dan 12 Haziran’a çekilme ihtimaline yönelik açıklamada bulundu. Düzyol, "Kontrattaki taahhütler 30 Haziran’da gazın akmasını gerektiriyor ama taraflar anlaşırsa 12 Haziran’da da gazı akıtabilecek durumdayız, ticari olarak şu an her şey hazır” dedi.

"TANAP Türkiye'nin doğalgaz tedarik fiyatlarını düşürebilir":

TANAP’ın Türkiye’nin doğalgaz tedarik fiyatlarını düşüreceğini vurgulayan Düzyol, “Kanunen yükümlülüğü olmamasına karşın, BOTAŞ’ın fiyatları regüle eden rolü var. Piyasada fiyat yapıcı konumda. Azeri kontratı BOTAŞ için ehven bir kontrat. Fiyatları düşürücü etkisi olur. Günün sonunda tüketiciye de yansıması olur. Tüm doğalgaz ticaretinde ‘al ya da öde’ yükümlülükleri var. Pahalı olan ülkeden minimum miktarda gaz çekip, ucuz olan ülkeden maksimumu almak isteyecektir. Bunun da tedarik maliyetlerine olumlu etkisi olacaktır” dedi.

Yıllık Rapor