haber
Kullanıcı Adı
Şifre

Doğalgaz   Hükümetlerarası

30.5.2018

Güney Gaz Koridoru Açıldı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: "2.6 trilyon onaylanmış doğalgaz rezervimiz var. Biz Avrupa'ya daha fazla doğalgaz satmak istiyoruz. Güney Gaz Koridoru, Avrupa’nın enerji haritasını yeniden kuran hattır. Bu projede tüm katılımcıların çıkar dengesi korunmuştur"...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Birlikte attığımız adımlar bu tarihi Proje'nin hızlı ve sorunsuz tamamlanmasında önemli rol oynamıştır. 12 Haziran’da Eskişehir’de TANAP'ın açılışını gerçekleştireceğiz"...

Azerbaycan'ın başkenti Bakü’de, Şahdeniz 2 yatağı, Güney Kafkasya Boru Hattı, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) ve Trans-Adriyatik Boru Hattından (TAP) oluşan Güney Gaz Koridoru'nun açılışı gerçekleştirildi. 

Sangaçal Terminali'ndeki törene Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo, Güney Gaz Koridoru projesinin ortağı ülke ve şirketlerin yetkilileri katıldı. 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev:

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, törende yaptığı konuşmada, projenin gerçekleştirilmesinde büyük rol oynayan Türkiye, Gürcistan, ABD ve AB ülkelerine teşekkürlerini iletti. Proje'nin geniş bölgesel işbirliği sayesinde gerçekleştirildiğini, Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan, Arnavutluk ve İtalya’nın ortaklığı ile hayata geçirildiğini söyledi. 

Güney Gaz Koridoru projesine 40 milyar dolardan fazla sermaye yatırıldığını aktaran Aliyev,  "2.6 trilyon onaylanmış doğalgaz rezervimiz var. Fakat bu rakamın daha da fazla olduğunu düşünüyorum. Biz Avrupa'ya daha fazla doğalgaz satmak istiyoruz. Avrupa bizim için en verimli pazar. Güney Gaz Koridoru, Avrupa’nın enerji haritasını yeniden kuran hattır. Bu projede tüm katılımcıların çıkar dengesi korunmuştur" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "12 Haziran'da TANAP'ın açılışını gerçekleştireceğiz":

Açılışta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da mesajı okundu. Gerek Azerbaycan ile ikili, gerekse bölgesel iş birliği bakımından örnek bir proje olan TANAP'ın tamamlanmasının kendileri için gurur kaynağı olduğunu belirten Erdoğan, mesajında şunları kaydetti: 

"Geçmişte başarıyla hayata geçirdiğimiz Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis Erzurum Boru hatları ve son olarak ulaştırma alanında Bakü-Tiflis-Kars demiryolundan sonra TANAP da bölgenin kaderinin değiştirecek işbirliğimizin bir başka meyvesidir. Birlikte attığımız adımlar bu tarihi Proje'nin hızlı ve sorunsuz tamamlanmasında önemli rol oynamıştır. Bundan sonraki süreçte Avrupa’ya yeni bir kaynaktan gaz akışını mümkün kılacak Güney Gaz Koridoru'nun diğer projelerinin de zamanında tamamlanması önem taşıyor. Bugün TANAP'a ilk gazın verilmesinin ardından 12 Haziran’da Eskişehir’de büyük bir törenle hattın açılışını gerçekleştireceğiz. Bu tarihi ana şahitlik etmek üzere sizleri de Eskişehir’de ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacağız. TANAP’ın başta Türkiye ve Azerbaycan olmak üzere bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyorum."

TANAP'ta boru birleştirme ve kaynak çalışmaları tamamlandı:

Toplam 1.850 km boyunca Türkiye’yi boydan boya geçen TANAP'ta Gürcistan’dan Türkiye’ye Türkgözü köyünden giriş yaparak Eskişehir’e kadar uzanan 56 inç’lik bölümünde, üst toprak sıyırma çalışmalarının ardından başlatılan boru birleştirme ve kaynak işlemleri de tamamlandı. Borular toprağa gömüldü.

Yıllık Rapor