haber
Kullanıcı Adı
Şifre

Krediler   Şirket Haberleri

3.5.2018

Garanti Bankası 1,2 Milyar Euroluk Sendikasyon Kredisi Sağladı

Sendikasyon kredisi, 457 milyon dolar, 670,5 milyon euro ve 145 milyon dolarlık 3 dilimden oluştu...

Garanti Bankası, yurtdışı borçlanma programı çerçevesinde 2017 yılının Mayıs ayında uluslararası piyasalardan sağladığı 1.2 milyar euro tutarındaki sendikasyon kredisini yüzde 100 oranında yenilediğini bildirdi.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, 367 gün vadeli 457 milyon ABD Doları ve 670,5 milyon euro ve 2 yıl 1 gün vadeli 145 milyon ABD tutarında toplamda üç dilimden oluşan sendikasyon kredisine 17 ülkeden 38 banka katılım gösterdi. Kredinin toplam maliyeti 367 gün vadeli dilimler için Libor artı yüzde 1,30 ve Euribor artı yüzde 1,20, 2 yıl bir gün vadeli dilim için Libor artı yüzde 2,10 olarak gerçekleşti. Kredi, dış ticaretin finansmanında ve kurumsal amaçlarla kullanılacak.

Yenilenen sendikasyon kredisiyle ilgili bilgi veren Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, “Garanti, bu işlemle, güçlü muhabir bankacılık ağı, deneyimli ekibi ve dış kaynak yaratmaktaki yetkinliğini bir kez daha kanıtladı. Piyasalardaki dalgalanmalara, güncel konjonktüre ve Mart ayındaki Moody’s kredi derecelendirme notu indirimine rağmen, sendikasyon kredisini başarıyla yenilememiz ve işleme 2 yıl vadeli dilimi eklememiz Garanti’nin yurtdışı kredi piyasalarındaki sürdürülebilir fonlama yaratma gücünün altını çizmiş oldu. Bu işlem aynı zamanda uluslararası piyasaların Türk bankacılık sektörüne güvenini kanıtlarken, Türk ekonomisinin potansiyeline duyulan inancı da tescilledi” dedi.

Yıllık Rapor