haber
Kullanıcı Adı
Şifre

Şirket Haberleri   Uluslararası İlişkiler   Diğer Haberler

10.4.2018

Ziraat Bankası 1.4 Milyar Dolarlık Sendikasyon Kredisi Aldı

Ziraat Bankası Gn. Md. Yard. Kuru: "Bu borçlanma bugüne kadar tek seferde bir Türk bankasının sağladığı en yüksek tutarlı sendikasyon kredisi oldu. 452 milyon dolar ve 797 milyon eurodan oluşan kredinin toplam maliyeti bir yıl vadede dolar için LIBOR+130 baz puan ve euro için EURIBOR+120 baz puan olarak gerçekleşti"...

Türkiye'nin en büyük kamu bankalarından T.C Ziraat Bankası geçtiğimiz günlerde 22 ülkenin toplamda 44 bankasından 1.440.000.000 TL sendikasyon kredisi aldı. 

Ziraat Bankası'ndan yapılan açıklamada, Ziraat Bankası Hazine Yönetimi ve Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru'nun da görüşlerine yer verildi. Kuru, Nisan ayında vadesi gelen 1 milyar dolar tutarındaki sendikasyon kredisini önemli oranda artan katılım tutarı ile toplamda 1 milyar 440 milyon dolar olarak yenilediklerini belirtti. Mevduat dışı kaynakların çeşitlendirilmesi ve dış ticaretin finansmanında piyasa payının arttırılması hedefi kapsamında 2013'te 700 milyon dolar ile başladıkları sendikasyon kredisini iki katına yükselttiklerini de belirtti.

Kuru, "Ayrıca bu borçlanma bugüne kadar tek seferde bir Türk bankasının sağladığı en yüksek tutarlı sendikasyon kredisi oldu. 452 milyon dolar ve 797 milyon eurodan oluşan kredinin toplam maliyeti bir yıl vadede dolar için LIBOR+130 baz puan ve euro için EURIBOR+120 baz puan olarak gerçekleşti. 2017'yi yüzde 7,4 gibi oldukça yüksek bir büyüme ile tamamlayan ülkemizin önümüzdeki yıllarda da güçlü ekonomik büyümesinin devamı için Ziraat Bankası olarak reel sektöre ve ülkenin tasarruf dengesine olan katkımızı sürdürüyor olacağız" dedi.

Kuru, kredilerdeki istikrarlı büyümelerinin yanında dış ticaret işlemlerinde son 5 yılda dörde katlanan bir hacim ve piyasa payı yakalamış bulunduklarını söyledi. Ayrıca, sağlanan bu sendikasyon kredisinin de desteği ile dış ticaretin finansmanında elde edilen bu ivmeyi sürdüreceklerinin altını çizdi.

Kuru ülkemize yatırımın devam ettiğinin göstergesini açıklayarak, "Geçen yıl 41 bankadan sağlanan kredi bu sene 44 bankadan daha yüksek tutarda ve daha düşük marj ile temin edilmiştir. Söz konusu koşullarla sağlanan kaynak son dönemde gözlenen rekabetçi uluslararası piyasa koşullarında dahi yurt dışı bankalarla uzun yıllardır güçlenerek devam eden işbirliğimizin, bankamıza ve Türk bankacılık sektörüne duyulan güvenin eseridir. Söz konusu sendikasyon kredisi, Türk bankacılık sektörünün yurt dışından kaynak temin etme noktasında sorunla karşılaşmadan borçlanabildiği, uluslararası yatırımcıların ülkemiz ekonomisine güvenini sürdürdükleri, bankacılık sektörü ve ülkemize yatırımların devam ettiğinin önemli bir göstergesidir" dedi.

Yıllık Rapor