haber
Kullanıcı Adı
Şifre

Şirket Haberleri

9.4.2018

Alstom Türkiye ile İTÜ Arasında Teknik İşbirliği Protokolü İmzalandı

İTÜ Rektörü Karaca, Alstom Türkiye Genel Müdürü Arban Çitak ve Alstom Grup Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Sistem ve Altyapı Başkan Yardımcısı Mama Sougoufara nezdinde 3 Nisan 2018 tarihinde anlaşma imzalandı...

Türkiye'de 60 yıldır faaliyet gösteren Fransız Alstom ile Türkiye'nin köklü üniversitelerinden İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) arasında 3 Nisan 2018 tarihinde saat 12.00'de Türkiye’de eğitim alanında işbirliği geliştirmek amacıyla Teknik İşbirliği Protokolü İmzalandı. 

Anlaşma, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Alstom Türkiye Genel Müdürü Arban Çitak ve Alstom Grup Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Sistem ve Altyapı Başkan Yardımcısı Mama Sougoufara nezdinde imzalandı. Anlaşmanın süresi, uzatılabilir olmak üzere 5 yıl oldu.

Ortaklık, İTÜ mühendislik öğrencilerinin ve Alstom’da işe başlayanların “Demiryolu Mühendisliği” alanında eğitimine odaklı olacak. Alstom’da işe başlayanlar, Alstom ve İTÜ eğitmenlerinden eğitim alacak ve böylelikle hat işleri ve güç temini gibi alt sistemlerde uzman sayısı arttırılacak. Bu bağlamda ilk “Demiryolu Mühendisliği” eğitimi ise 26-30 Mart tarihleri arasında verildi.

Ortaklık kapsamında Alstom uzmanları, İTÜ mühendislik öğrencilerine Demiryolu sektörünü tanıtacak ve Alstom’un Dünya çapındaki deneyimleri ve önemli proje referansları hakkında bilgi verecek. Bu işbirliği, iki taraf arasında düzenlenecek seminerler, atölyeler, konferanslar, sempozyumlar, kongreler, toplantılar, tanıtım etkinlikleri gibi ortak faaliyetleri de kapsayacak.

Alstom Türkiye Genel Müdürü Arban Çitak, konuyla ilgili olarak, “Bu ortaklık, genç ve yetenekli İTÜ mühendislerini sektörün bir parçası olmaya teşvik ederek, Türkiye’de demiryolu sektöründe farkındalığı ve vasıflı işgücünü arttırmaya, alanlarında uzman ve kalifiye Türk Alstom mühendisleri ile sektöre değer katmaya yardımcı olacak” dedi.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ise “İTÜ, kuruluşundan bugüne ulaşım sistemleri ve çözümleri konusunda çalışarak, alanda en ayrıcalıklı birikime sahip akademik kurum olmuştur. Bu birikim üniversitemizin geleceğini şekillendirmede de yol göstericidir. Tematik ve hibrit çalışmalar ekseninde akademik gelişim hedeflenmekte, her ikisi için de ulaşım öncelikli alanlar arasında kabul edilmektedir. Bu doğrultuda hem uzmanlaşmış işgücünün yetiştirilmesi sağlanmakta hem de yenilikçi çözümler ile sektöre yön veren adımlar atılmaktadır. Ulaşım sektörünün farklı katmanlarında ve kademelerinde İTÜ’nün üstlendiği öncü görev, seçkin proje ortaklarının deneyimi ile gelişmekte; ülkemize toplumsal yaşamda konforu artıran ve teknolojik üstünlük sağlayan çalışmalar olarak geri dönmektedir” dedi.

 

Yıllık Rapor