haber
Kullanıcı Adı
Şifre

Yurtdışı Haberler

23.3.2018

ECB Başkanı Draghi: "Avrupa Ekonomisi Tüketimi Temel Alarak Değişmeyen Bir İvme ile Büyümekte"

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Draghi, AB liderlerini korumacılık ve finansal regülasyonların gevşetilmesi ve harcamaların arttırılmasına karşı uyardı...

Avrupa Birliği (AB) Liderleri Zirvesi'nde liderlere brifing veren Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Avrupa ekonomisinde büyümenin devam ettiğini belirtti, ancak bazı risklere karşı liderleri uyardı.

Draghi, Avrupa ekonomisinin tüketimi temel alarak değişmeyen bir ivme ile büyümekte olduğunu, konutları da içeren yatırımların 10 yıl önceki krizden bu yana görülmeyen oranlarda artmakta olduğunu vurguladı. Düşen özel sektör borcu ve bankaların iyileşen sermaye rasyolarının bu pozitif resme eklendiğini belirten Draghi, ancak çoğu Avrupa dışından 4 orta vadeli risk bulunduğunu da vurguladı.

İlk risk olarak ticarette korumacılık trendlerine işaret eden Draghi, ikinci olarak ise finansal regülasyonların gevşetilmeye çalışılmasını gösterdi. Draghi, regülasyonların gevşetilmesinin geçmişte krizi tetikleyici rol oynadığını hatırlattı. Üçüncü risk olarak varlıklarda bir yeniden fiyatlama yaşanmasını işaret eden Draghi, ABD hisselerinde bu yılın başında keskin satışlar yaşanmasını buna örnek gösterdi. Dördüncü risk olarak ise konjonktür yanlısı mali politikaları işaret eden Draghi, buna örnek olarak ABD'deki vergi reformu ve harcama planlarına dikkat çekti. Draghi, AB üyesi birçok ülkenin de ekonomilerinin büyümeye başlamış olmalarına rağmen kemer sıkma tedbirlerini gevşetmeyi ve harcamaları artırmayı planladıklarını kaydetti.

Euro bölgesinde kısa vadede büyüme beklentiyi aşabilir:

Bu arada, ECB, en son yayınladığı ekonomik bültende, Euro Bölgesi ekonomisinin güçlü büyüme yaşamakta olduğunu ve kısa vadede büyümenin önceki beklentileri aşabileceğini bildirdi. İstihdam piyasasının "güçlü dinamikler" sergilemeye devam ettiğini, özel tüketimin artmakta, ihracatın büyümekte, hem inşaat hem de inşaat dışı yatırımların toparlanmakta olduğunu belirten ECB, tüm bunların önümüzdeki dönemde güçlü ekonomik büyümeye işaret ettiğini vurguladı.

Yıllık Rapor