haber
Kullanıcı Adı
Şifre

Yurtdışı Haberler   Şirket Haberleri

15.3.2018

Müteahhitler Heyeti Japon Müteahhitler ile Biraraya Geldi

TMB Başkan Vekili Burak Talu: "Afrika'da Çinlilerden çekilme söz konusu. Şu anda tam Japonlarla gidip talip olma zamanı. İki tarafta da iş birliği yapmak için gerekli motivasyon var. Endonezya, Malezya ve Vietnam gibi ülkelerde de çok iş var ve biz oralarda yokuz. O bölgelere de Japonlarla gidebiliriz. JICA ve JBIC dünyada 200 milyar dolarlık çeşitli projelere destek verecekler "...

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkan Vekili ve Doğuş İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Burak Talu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin katılımıyla Japonya'da düzenlenen Türk-Japon Müteahhitlik İşbirliği Semineri'ne ilişkin değerlendirmede bulundu. 

Toplantıda, Japonya Uluslararası Müteahhitler Birliği (OCAJI) üyesi en büyük müteahhitlik firmalarıyla Türkiye'nin en büyük firmalarının yöneticilerinin bir araya geldiğine işaret eden Talu, toplantıda iki tarafın "Birbirimizin tamamlayıcısı firmalarız" ortak mesajını verdiğini söyledi.

Talu, Japonların finansman, iş disiplini, planlama, dizayn ve teknoloji alanında iyi olduğuna dikkati çekerek, "Bizde de iş yapma kabiliyeti var. Zor coğrafyalarda dahi 'biz bu işi yaparız' diyoruz. Risk alma eşiğimiz yüksek. Bu işleri yapabilecek düzgün iş gücümüz mevcut. İyi ilişkiler geliştirme becerimiz, iyi mühendislik kabiliyetimiz var. Biz daha hızlıyız" diye konuştu.

"Afrika'da Türk-Japon ortaklığına ihtiyaç var":

Talu, Afrika'da özellikle doğuda Kenya, Tanzanya, Etiyopya, Mozambik, Uganda ve Ruanda'nın iş yapmaya uygun büyük ülkeler olduğunu, batı Afrika'daki Fildişi Sahilleri ve Angola gibi ülkelere gidilebileceğini bildirdi. Çin'in Afrika'da 20 yıldır önemli işler aldığını ancak bu ülke müteahhitlerinden çok memnun kalınmadığını belirten Talu, "Yerel ekonomiyi beslemediler, yerel çalışan kullanmadılar. Şu an Türk-Japon ortaklığına ihtiyaç var. Afrika'da Çinlilerden çekilme söz konusu. Şu anda tam Japonlarla gidip talip olma zamanı. İki tarafta da iş birliği yapmak için gerekli motivasyon var" değerlendirmesinde bulundu.

Talu, Japonya'nın güçlü olduğu Güneydoğu Asya gibi pazarlara da Türk müteahhitlerin gidebileceğinin altını çizerek, "Endonezya, Malezya ve Vietnam gibi ülkelerde çok iş var ve biz oralarda yokuz. O bölgelere de Japonlarla gidebiliriz" ifadesini kullandı.

Toplantıya, Türk Eximbank'ın yanı sıra, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve Japon Uluslararası İşbirliği Bankasının (JBIC) da katılarak, finansman imkanları hakkında bilgi verdiğini belirten Talu, şunları kaydetti:

"Bu iki Japon finans kuruluşu, dünyada 200 milyar dolarlık çeşitli projelere destek verecekler. Uzun vadeli finansman sağlıyorlar. Destek verdikleri projelerin listesini bize verdiler, TMB olarak yayınlayacağız." 

Yıllık Rapor