haber
Kullanıcı Adı
Şifre

Petro Kimya   Şirket Haberleri

8.3.2018

SOCAR, Star Rafineri Projesi (II)

STAR Rafineri Genel Müdürü İlter, "Ürettiğimiz ilk ürünü Eylül ayının son haftasında tankerlere göndermeyi planlıyoruz. Bu hedefi gerçekleştirmek için Haziranda ilk ham petrol gemisi STAR Rafineri’ye gelmiş olacak"...

Azeri devlet petrol şirketi SOCAR'ın, 2008 yılında özelleştirme ile aldığı Petkim'de kurduğu ve yüzde 98,7'si tamamlanan bu yılın 3. çeyreğinde hizmete girmesi hedeflenen Star Rafinerisi ile ilgili olarak STAR Rafineri Genel Müdürü Mahmut İlter açıklamalarda bulundu. 

İlter, STAR Rafineri’nin inşaat faaliyetlerinde yüzde 97,9’luk, proje genelinde ise yüzde 98,7’lik tamamlanma oranına ulaşıldığını kaydetti. İzmir’in Aliağa ilçesinde yaklaşık 16 bin kişinin istihdam edildiği tesis inşaatında toplam 100 milyon saat çalışma süresine ulaşıldığını ifade eden İlter, "Ürettiğimiz ilk ürünü Eylül ayının son haftasında tankerlere göndermeyi planlıyoruz. Bu hedefi gerçekleştirmek için haziranda ilk ham petrol gemisi STAR Rafineri’ye gelmiş olacak" dedi. 

İlter, tesisisin temelinin 2011 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından atıldığını hatırlatarak sözlerine devam etti; "Temmuz ayından itibaren üniteleri peş peşe devreye alarak test çalışmalarına başlayacağız. Bu hedefleri gerçekleştirmemiz için önümüzde tamamlamamız gereken yaklaşık 15 milyon çalışma saati daha var. Hedefimiz, STAR Rafineri’yi zamanında ve güvenli bir şekilde tamamlayarak Türkiye ekonomisine değer katmak."

Önümüzdeki haftalarda kazanların tümü devreye alınacak:

STAR Rafineri’de devreye alma çalışmalarına başlandığını ve ilk enerjilendirmenin Ağustos 2017’de yapıldığını söyleyen İlter, artık sahada tüm sistemlere enerji sağlandığını, buhar hatlarında da temizliğin başladığını ifade etti. İlter, "Önümüzdeki birkaç hafta içinde ilk yakıt gazıyla kazanlarımızı devreye almaya başlayacağız. STAR Rafineri ekonominin önemli dinamiklerinden biri olacak. Rafinerinin tam olarak faaliyete geçmesiyle birlikte cari açığın kapanmasına 1,5 milyar dolarlık katkı sağlayacağız.” dedi.

Türkiye’nin ilk Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi’ne sahip projesi olma özelliği taşıyan rafineride, yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesiyle 1,6 milyon ton nafta, 1,6 milyon ton jet yakıtı, 4,8 milyon ton ultra düşük kükürtlü dizel, 700 bin ton petrokok, 420 bin ton karışık ksilen, 480 bin ton reformat ve 160 bin ton kükürt üretilecek.

Yıllık Rapor