haber
Kullanıcı Adı
Şifre

Demiryolları   Uluslararası İlişkiler   Diğer Haberler

26.1.2018

Çin'in Devlet Şirketi Bank Of China (BOC), Türkiye'deki Altyapı Projelerinin Finansmanı İle İlgileniyor

BOC Türkiye Genel Müdürü Ruojie Li: "Türkiye'ye yatırım kararı almamızda en önemli etken Çin'in İpek Yolu Etkisi, Bir Kuşak Bir Yol girişimi. "Bir Kuşak, Bir Yol" girişiminin bir parçası olan ülkelerde enerji, telekomünikasyon, demiryolu ve limanlar gibi altyapı yatırımlarını finanse etmek istiyoruz. Çinli şirketler bu projelere yatırımcı veya yüklenici olarak katılacak ve bankamız bu projelerde finansman ortağı olacak"...

Dünyanın en büyük ticari bankalarından olan ve Çin'in devlet bankası Bank Of China (BOC), Çin'in ticari İpek Yolu'nu canlandıracak Bir Kuşak Bir Yol Projesi'nin önemli bir bölümünün geçeceği Türkiye'de faaliyete başladı ve altyapı projeleri finansmanı ile de ilgileniyor. 

BOC Türkiye Genel Müdürü Ruojie Li, basına yaptığı açıklamalarda, Çin'in İpek Yolu Etkisi, Bir Kuşak Bir Yol girişiminin Türkiye'ye yatırım kararı almada en önemli etken olduğunu belirtti ve BOC'nın Türkiye'deki altyapı projelerinin finansmanını sağlayarak köprü görevi görmek istediğini bildirdi. 

Li'nin açıklamaları şöyle oldu;

“Bankacılık iznini almadan önce bile, 2011-2016 arasında, BOC grubu Türkiye'de yerel projeler ve kurumsal müşteriler için 2,5 milyar dolarlık bir finans sağladı. Türkiye ekonomisinin son 10 yılda genişlemeye devam eden dinamik bir yapısı var. Borçlarının milli gelire oranı diğer ülkelere göre oldukça düşük ve ülkedeki finansal sistem çok güçlü.

BOC "Bir Kuşak, Bir Yol" girişimde en büyük finansman sağlayıcı durumunda. "Bir Kuşak, Bir Yol" girişiminin bir parçası olan ülkelerde enerji, telekomünikasyon, demiryolu ve limanlar gibi altyapı yatırımlarını finanse etmek istiyoruz. Çinli şirketler bu projelere yatırımcı veya yüklenici olarak katılacaktır ve bankamız bu projelerde finansman ortağı olacak. Ayrıca dünyanın en büyük finans ve bankacılık hizmeti sağlayıcılarından biri olan BOC'nin Türkiye'deki faaliyetleri iki ülke arasındaki ticaret hacmini, özellikle de Türkiye'den Çin'e olan ihracatı artıracaktır. 53 ülke ve bölgedeki bankacılık altyapısıyla BOC, Türk iş insanlarının dünyadaki işlerini büyütmeleri için hizmet verecek."

Geçen yılı BOC olarak Türkiye'deki operasyonlarını hazırlamak için geçirdiklerinden bahseden Li, sözlerini şöyle tamamladı:

"Aralık 2016'da gerekli sermaye şartı olan 300 milyon dolar sermayemizi getirdik. Ocak 2017'de şirketimizin tescilini yaptırdık. Faaliyet için hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra BDDK'ya faaliyet izni başvurusunda bulunduk ve geçen ay bunu da aldık. Bu yıl da, Türkiye'de müşterilerine hizmet veren ve Türkiye ile Çin'i birbirine daha çok yaklaştıran Çin sermayeli yerleşik bir Türk bankası olarak faaliyetlerimize devam edeceğiz.”

Yıllık Rapor