haber
Kullanıcı Adı
Şifre

Yurtdışı Haberler   Doğalgaz   Hükümetlerarası

23.6.2017

Gazprom, Türk Akımı Projesi (III)

Rusya Devlet Başkanı Putin'in ziyareti eşliğinde derin sularda boru döşeme işlemi resmen başlatıldı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayan Putin, "7 aylık bir sürenin ardından inşa çalışmaları başladı. Türk-Rus işbirliğinin seviyesi, birçok ülkeyle olan işbirliği seviyesinden çok daha yüksek. Diğer ülkelerle yapılan çalışmalarda idari onay alma süreci yıllarca devam ederken, Türkiye ile bu süreçleri birkaç ay içinde tamamlıyoruz. Elbette bu, bizzat verdiğiniz doğrudan destek sonucunda gerçekleşiyor" dedi...

Karadeniz'in altından Türkiye ve Avrupa'ya Rus gazı taşıyacak olan Türk Akım Boru Hattı Projesi'nde, derin sularda boru döşeme ve inşaat çalışmaları, 23 Haziran 2017 tarihinde Türk Akım Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in “Pioneering Spirit” gemisini ziyareti sırasında resmen başlatıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayan Putin'in, "7 aylık bir sürenin ardından inşa çalışmaları başladı. Türk-Rus işbirliğinin seviyesi, birçok ülkeyle olan işbirliği seviyesinden çok daha yüksek. Diğer ülkelerle yapılan çalışmalarda idari onay alma süreci yıllarca devam ederken, Türkiye ile bu süreçleri birkaç ay içinde tamamlıyoruz. Elbette bu, bizzat verdiğiniz doğrudan destek sonucunda gerçekleşiyor" dediği bildirildi.

Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Miller, "TürkAkım’ın inşa edilmesi, bölgenin enerji güvenliğini önemli ölçüde artıracaktır"

Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Alexey Miller da “Dünyanın en büyük inşaat gemisi olan “Pioneering Spirit” zorlu bir göreve başlıyor. Gemi, Türk Akım Doğalgaz Boru Hattı’nın derin sulardaki bölümünü inşa edecek. Bu, Rus doğalgazının Türkiye’ye ve gelecekte Güney ve Güneydoğu Avrupa’ya sevkiyatının yapılması için öngörülen güvenilir bir güzergahtır. Doğalgaz, Türkiye açısından önem arz eden bir enerji kaynağı. Türkiye’nin elektrik enerjisinin %38’i doğalgazdan üretiliyor. 12 milyonun üzerinde hane halkı, doğalgaz kullanıyor. TürkAkım’ın inşa edilmesi, bölgenin enerji güvenliğini önemli ölçüde artıracaktır. Güney ve Güneydoğu Avrupa için de doğalgaz azımsanmayacak bir önem ifade etmektedir. Avrupa’daki doğalgaz üretiminin düşüşü ve enerji alanında kömürün payını azaltma gerekliliği Balkan ülkelerinde doğalgaza duyulan talebin giderek daha fazla artacağını öngörmemize yol açıyor.” dedi.

Yıllık Rapor