haber
Kullanıcı Adı
Şifre

Demeçler

26.5.2017

Rekabet Kurumu'nun İşlevi Artırılıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Gelecek dönemde Rekabet Kurumunun işlevini artıracak veya yapısını yeniden düzenleyecek bir çalışmayı ortaya koyarak Türk iş dünyasına daha fazla katkı sağlamayı amaçlıyoruz"...

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak ile Rekabet Kurumu Başkanlığı İstanbul temsilcilik binasının açılışını yaptı.

Bakan Tüfenkci burada yaptığı konuşmada, Rekabet Kurumunu yeniden yapılandırmak ve aksayan yönlerini ele almanın önemli olduğunu düşündüklerini ifade ederek, "Belki önümüzdeki dönemde bu konular da Türkiye'nin gündemine girecek" dedi.

Ekonomiyi her alanda büyütmek istediklerini, bunu yaparken de özel sektör ve girişimciliğin önünü sonuna kadar açan bir anlayışla hareket ettiklerini belirten Bakan Tüfenkci, iş dünyası ve Türk girişimcilere güvendiklerini, onların Türkiye'ye sermaye ve yabancı ortaklıklar getirmesi için geçmişte de, şimdi de çeşitli düzenlemeleri hayata geçirdiklerini anlattı.

Bunları yaparken tekelci piyasalar oluşmaması için gerekli tedbirleri aldıklarını ifade eden Bakan Tüfenkci, tek fiyat oluşumu ya da aşırı fiyat oluşumları noktasında Rekabet Kurumunun önemli işlev göreceğini düşündüklerini, bu anlamda Kurumun yetkilerinin genişletilmesinin gerekebileceğini vurguladı. Bakan Tüfenkci, "Rekabet Kurumunun bir anlamda hakem görevini üstlenmesini istiyoruz." dedi.

Yıllık Rapor